Krajowe inicjatywy Open Access

1. Koalicja Otwartej Edukacji (KOED) - porozumienie organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury wspierające tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych i promujące związane z nimi dobre praktyki i narzędzia. Przygotowuje stanowiska i rekomendacje w kluczowych sprawach związanych z prawem autorskim, edukacją, nauką i kulturą.
  2. Uwolnij naukę - portal Koalicji Otwartej Edukacji zrzeszający autorów specjalizujących się w działaniach na rzecz otwartej nauki. Na stronach portalu publikowane są teksty dot. ruchu Open Access dla autorów, bibliotekarzy, pracowników uczelni i studentów.
  3. Centrum Cyfrowe Projekt: Polska to portal, którego twórcy pracują na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego wykorzystując potencjał narzędzi cyfrowych oraz modeli współpracy opartych na dzieleniu się zasobami i wiedzą.
  4. Otwarta Nauka - serwis zajmujący się problematyką otwartości w badaniach naukowych i edukacji. Omawia podstawowe kwestie związane z otwartą nauką, zawiera aktualne informacje o dobrych praktykach, narzędziach i wydarzeniach, a także bazę wiedzy na temat otwartych modeli komunikacji naukowej. Serwis prowadzony jest przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
  5. Platforma Otwartej Nauki (PON) - portal działający na rzecz zwiększenia dostępności, widoczności i oddziaływania dorobku polskich naukowców. Wspiera badaczy, wydawców czasopism i instytucje naukowe w dzieleniu się wiedzą. Opracowuje i udostępnia narzędzia informatyczne oraz rozwiązania organizacyjne i prawne ułatwiające instytucjom tworzenie własnej infrastruktury otwartego dostępu.