Modele otwartego dostępu do publikacji:
ze względu na uprawnienia do korzystania:
- gratis – umieszczenie dokumentu do wykorzystywania w ramach tzw. dozwolonego użytku w otwartym Internecie,
- libre – umieszczenie dokumentu do wykorzystania na wolnej licencji (np. licencje Creative Commons) w otwartym Internecie.
ze względu na posadowienie zasobu:
- złota droga (Gold Open Access) – pełny tekst dokumentu jest dostępny na stronie czasopisma lub wydawcy,
- zielona droga (Green Open Access) – pełny tekst dokumentu jest dostępny w repozytorium. Repozytoriami nazywamy serwisy internetowe, w których umieszcza się dokumenty w celu ich udostępniania. Najpopularniejszymi rodzajami repozytoriów są te instytucjonalne, które gromadzą dokumenty tworzone przez autorów z danej instytucji, oraz dziedzinowe, w których znajdziemy dokumenty powiązane z konkretnymi dziedzinami naukowymi.
Serwis Sherpa/RoMEO umożliwia sprawdzenie polityki wydawców wobec autoarchiwizacji prac naukowych przez ich autorów w otwartych archiwach czy też repozytoriach. W serwisie stosuje się wyszukiwanie zarówno poprzez tytuł, nazwę wydawcy, jak i nr ISSN. Istnieje też możliwość przeglądania czasopism danego wydawcy lub wydawanych w poszczególnych krajach.
Wyszukiwarka Journal Checker Tool to narzędzie udostępniane przez cOAlition S – zapewnia możliwość sprawdzenia, czy dane czasopismo spełnia wymagania instytucji finansującej badania naukowe (w wypadku polskich naukowców przede wszystkim Narodowego Centrum Nauki – National Science Center).
- Dlaczego warto publikować w otwartym dostępie?
- Polityka NCN dot. otwartego dostępu do publikacji
- Pismo w sprawie złagodzenia zapisów Polityki NCN dot. otwartego dostępu do publikacji
- Instrukcja NCN dot. polityki otwartego dostępu do publikacji
- Plan S - zasady i implementacja
- Programy otwartego publikowania