FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jeżeli poniżej nie ma odpowiedzi na twoje pytanie, zadaj je przy pomocy Formularza

Autoryzacja, logowanie

 
Gdzie należy zgłaszać problemy z logowaniem do komputerów?
 
Jak zalogować się z prywatnego komputera, aby móc korzystać z e-zasobów biblioteki?

W celu skorzystania z e-zasobów należy wybrać na stronie biblioteki link do produktu - narzędzie HAN rozpozna typ połączenia i w przypadku zdalnego dostępu wyświetli okno logowania. W celu przeprowadzenia autoryzacji należy wprowadzić dane z Centralnego Systemu Autoryzacji lub systemu bibliotecznego. Instrukcja znajduje się na stronie logowania.

 
Jak połączyć się z WI-FI?
 
Jak zalogować się do komputerów w domenie WUM, np. w Czytelni?

Do logowania należy użyć danych Centralnego Systemu Autoryzacji (CSA). Informacje dotyczące CSA znajdują się na stronie Centrum Informatyki - https://it.wum.edu.pl/uslugi-i-aplikacje/centralny-system-autoryzacji. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o kontakt z Centrum Informatyki: https://it.wum.edu.pl/kontakt.

 
Jak zalogować się do katalogu?

Do katalogu mogą zalogować się wyłącznie osoby posiadające aktywne konto w systemie bibliotecznym. Studenckie konta zakładane są automatycznie w okresie rekrutacji. Jednak w przypadku niektórych osób (np. studentów przeniesionych z innych uczelni, studentów rozpoczynających studia w trakcie roku akademickiego) konieczne jest „ręczne” założenie konta w systemie. W tym celu student musi zgłosić się do Wypożyczalni z obsługą z ważną legitymacją studencką. Konta pracowników WUM tworzone są na żądanie pracownika. W tym celu pracownik WUM musi zgłosić się do Wypożyczalni z obsługą z ważnym identyfikatorem pracowniczym.

Dokładna instrukcja logowania znajduje się na stronie logowania do katalogu online.

Pokoje pracy indywidualnej

 
Czy można zarezerwować pokój do nauki indywidualnej?

Reprografia

 
Jak można doładować konto w Systemie Centralnego Wydruku (CSW), żeby wykonać ksero lub wydruk?
 
Gdzie znajdują się kserokopiarki?
 
Jakie są zasady wykonywania ksero, skanów, wydruków?

Wypożyczenia, zwroty, prolongaty

 
Dlaczego e-mailowe przypomnienia z Wypożyczalni samoobsługowej przychodzą dzień po terminie zwrotu oraz dlaczego trafiają do folderu SPAM?

Przypomnienia generowane są automatycznie, w dużej ilości, przez serwer systemu bibliotecznego, co dla zewnętrznych serwerów pocztowych nosi znamiona spamu. Biblioteka podejmuje działania mające na celu zminimalizowanie tego zjawiska, m. in. poprzez zredukowanie ilości wysyłanych wiadomości. Konfiguracja wysłania wiadomości - pierwszy dzień po terminie zwrotu - ma na celu ograniczenie ilości wysyłanych maili. Rozwiązanie to pozwala na zminimalizowanie ryzyka wysyłania powiadomień do osób, które świadomie nie zwracały książek do ostatniego dnia. W przypadku zbiorów z Wypożyczalni z obsługą dla których okres wypożyczenia jest na tyle długi, że studenci znacznie częściej o nim zapominają, przypomnienia wysyłane są na 3 dni przed upływem terminu zwrotu. Rozwiązania te zostały ustalone i wprowadzone w życie w porozumieniu z Samorządem Studenckim.

 
Czy w weekendy lub dni wolne naliczana jest opłata?
 
Czy można wypożyczyć / zwrócić książki bez legitymacji lub w czyimś imieniu?
 
Dlaczego książki wypożyczone z Wypożyczalni samoobsługowej, przy ich wynoszeniu, czasami uruchamiają alarm bramek?
 
Czy można przedłużyć termin zwrotu książek wypożyczonych z księgozbioru podręcznego w Czytelni?
 
Czy można przedłużyć termin zwrotu książek wypożyczonych w Wypożyczalni samoobsługowej?
 
Ile razy można przedłużyć książki i jak to zrobić?

Możliwości prolongaty terminu zwrotu książki zależą od miejsca wypożyczenia i statusu w systemie bibliotecznym:

Miejsce wypożyczenia Status w systemie Liczba dopuszczalnych przedłużeń
Czytelnia Na miejscu (niewypożyczana) -
Na miejscu (krótkoterminowe) -
Na miejscu (na tydzień) -
Magazyn (na miesiąc) 1
Magazyn (niewypożyczana) -
Wypożyczalnia Wypożyczalnia z obsługą 1
Wypożyczalnia z obsługą (3 mies.) 1
Wypożyczalnia samoobsługowa -

Instrukcja prolongaty znajduje się na stronie https://biblioteka.wum.edu.pl/filmy

 
Czy za przetrzymanie książek naliczana jest opłata?

Tak - wysokość opłaty specjalnej określa Cennik usług Biblioteki Głównej WUM dostępny na stronie www. biblioteki.

Inne

 
Dlaczego nie ma książki, którą zamówiłem?

To się może zdarzyć, gdy:

  • złożymy zamówienie na książkę wypożyczoną przez innego użytkownika
  • na tę samą książkę w krótkim odstępie czasu złoży zamówienie więcej niż jedna osoba – system  przyjmie zamówienie, ale książka zostanie wypożyczona tylko pierwszej osobie a pozostałe zostaną ustawione w kolejce systemowej, w oczekiwaniu na zwrot dowolnego egzemplarza tego samego wydania

Należy pamiętać, że samo złożenie zamówienia nie gwarantuje jego realizacji, nawet jeżeli w systemie figuruje informacja, że książka jest dostępna. Ostatecznym potwierdzeniem zamówienia jest informacja o jego realizacji wysyłana na adres e-mail zapisany w systemie bibliotecznym.

Status zamówienia można też sprawdzić na swoim koncie po zalogowaniu do systemu bibliotecznego.

 
Jak można uzyskać dostęp do starszych roczników czasopism?

Informacje o starszych rocznikach czasopism nie znajdują się w katalogu online. W takim przypadku dostępność poszukiwanego czasopisma należy sprawdzić w katalogu kartkowym, zlokalizowanym w Czytelni. Następnie należy wypełnić formularz zamówienia w wersji papierowej i złożyć go w Punkcie obsługi.

 
Ile trwa realizacja zamówienia?

Czas realizacji zamówienia złożonego w Czytelni na zbiory przechowywane w magazynie nie przekracza 15 min.

 
Jak znaleźć artykuł online?

Strategia wyszukiwania zależy od umiejętności posługiwania się bazami oraz od posiadanych danych dot. artykułu.

Jeżeli jesteśmy początkującymi użytkownikami baz danych i znamy dane (tytuł czasopisma, rok publikacji, wolumin i numer zeszytu oraz strony lub tytuł artykułu) to wyszukiwanie należy przeprowadzić w następujący sposób:

1. Skopiować i wkleić lub wpisać tytuł artykułu do okienka multiwyszukiwarki Primo

lub okna wyszukiwawczego na podstronach

lub pod adresem www.primo.wum.edu.pl
 
2. Na liście wyników kliknąć link - Dostępny pełny tekst, znajdujący się pod opisem poszukiwanego artykułu.

Jeżeli nie możemy w ten sposób odnaleźć poszukiwanego artykułu, należy postępować zgodnie ze schematem:

  1. Na stronie multiwyszukiwarki kliknąć A-Z
  2. Wyszukać czasopismo wpisując jego tytuł
  3. Wybrać bazę, w której dostępny jest poszukiwany rocznik i kliknąć link do strony wydawcy
  4. Dalszy schemat postępowania zależy od sposobu prezentowania treści przez konkretnego dostawcę. Zazwyczaj na stronie wydawcy należy wybrać odpowiedni rocznik, wolumin, numer a następnie tytuł czasopisma i kliknąć w link do pełnego tekstu artykułu

 
Jeżeli jesteśmy początkującymi użytkownikami baz danych i znamy tylko tematykę, wyszukiwanie najlepiej przeprowadzić w następujący sposób:

Wpisać temat w okno wyszukiwawcze przeglądarki Primo

lub okno wyszukiwawcze na podstronach

lub pod adresem www.primo.wum.edu.pl, a następnie zawęzić wyniki wyszukiwawcze przy pomocy faset znajdujących się po lewej stronie okna prezentującego wyniki wyszukiwania.

Jeżeli jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami:

Należy skorzystać z jednej z baz oferowanych przez bibliotekę (dostęp przez sekcję zasoby) i postępować zgodnie z własnymi preferencjami wyszukiwawczymi. Skorzystanie z linków znajdujących się na stronie biblioteki pozwala na dostęp do baz zarówno z komputerów znajdujących się w domenie WUM jak i z komputerów prywatnych. Dostęp z komputerów prywatnych możliwy jest tylko w przypadku pracowników lub studentów WUM.

 
Czy Biblioteka udostępnia czaszki i mikroskopy?
 
Na jakich zasadach mogą korzystać z Biblioteki osoby spoza WUM?

Korzystanie ze zbiorów na miejscu:

Osoby niebędące pracownikami lub studentami WUM mogą korzystać ze wszystkich zasobów na miejscu. W tym celu należy złożyć zamówienie przez system biblioteczny. W przypadku zbiorów niezarejestrowanych w systemie można złożyć papierowy formularz i poczekać na realizację. W celu złożenia zamówienia przez system biblioteczny należy zalogować się do komputera, a następnie do systemu bibliotecznego. Dane do logowania dla osób nie będących pracownikami lub studentami WUM udostępniane są w Punkcie obsługi w Czytelni.

Korzystanie z komputerów (sieć Internet, medyczne bazy danych):

W celu skorzystania z komputerów należy zalogować się przy użyciu danych, udostępnianych w Czytelni, w Punkcie obsługi. 

Wypożyczanie:

Wypożyczanie zbiorów jest możliwe dla studentów i pracowników warszawskich uczelni wyższych, których biblioteki współpracują w ramach projektu BiblioWawa - szczegóły na http://www.bibliowawa.bg.pw.edu.pl

Pozostałe osoby niebędące pracownikami lub studentami WUM mogą wypożyczać zbiory za kaucją. Zasady wypożyczeń określa §14 Regulaminu udostępniania zbiorów i świadczenia usług Biblioteki Głównej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 
Jak można korzystać z prac doktorskich?

Udostępniane są wyłącznie te prace doktorskie, które posiadają zgodę autora na udostępnienie. Korzystanie z tych materiałów odbywa się na miejscu w Czytelni. 
 

 
Jak w księgozbiorze podręcznym Czytelni można znaleźć konkretną książkę?

Wyszukiwanie najlepiej jest rozpocząć od przejrzenia katalogu bibliotecznego online i spisania danych dot. lokalizacji pozycji – ustalenie działu. Następnie należy odnaleźć odpowiedni dział, w strefie wolnego dostępu – wykazy działów znajdują się na bokach regałów. Książki w obrębie działów ułożone są wg. tytułów, w kolejności alfabetycznej.